Skip navigation

1 pav. Vilniaus Vingio siaurojo geležinkelio ir pėsčiųjų tiltas per Nerį iki Antro pasaulinio karo

Jau ilgokai mėginau stebėti kiek laiko internautai, besidomintys Vilniaus istorija, nepastebės…

DĖMESIO! Svetainė persikėlė į naują vietą – mylimasvilnius.lt.

Straipsnio tęsinį rasite ČIA.

25 Comments

 1. Kažkada buvau labai nustebęs, kad toks tiltas egzistavo, forumuose daug išdiskutuota, koks jis, kada statytas, bet normalios nuotraukos niekur ir nebuvo. Todėl labai nustebau kai NAC paieškoje pirmu numeriu išmetė šį tiltą. Ieškojimo kelias buvo panašus, kaip nurodei žinutėje. Pirma paieška Wilno, antra paieška Wilii :)Manau ten dar daug ko galima rąsti pagal to meto lenkiškus mūsų krašto vietovardžius.

 2. Gal gali nurodyti kur tiksliai apie tai diskutuota, nes tuose forumuose, kuriuos skaičiau aš – nieko tikslaus nėra. Dėkoju!

 3. Tai manau, kad tuos pačius ir skaitėm :)
  miestai.net, vilnius.borda.ru ir dar kažkokių pagal guglį rastų nuorodų.
  Noriu paklausti: ar šita žinutė apie tiltą buvo planuota parašyti šiandien, ar tai visgi mano kreipimasis paskatino prabilti :)

 4. Nemaža dalis mano pranešimų čia, yra paskatinti diskusijų ir temų internete. Kaip ir rašiau, tiesiog stebėjau, kiek laiko reikia, kad dar kažkas pastebėtų ir imtų gvildenti temą "ar tik toj nuotraukoj ne tiltas Vingyje?.." :)
  Būtent apie šią nuotrauką rašyti internete galvojau, bet tylėjau dėl jau minėtos priežasties :)
  Atsakant į tavo klausimą – taip, tu paskatinai apie tai parašyti :)

 5. O tiltas buvo nugriautas? Kurioje jis maždaug vietoje pagal dabartinius tiltus?

 6. Man asmeniškai nėra žinoma ar jis buvo nugriautas ar tiesiog kapitaliai remonontuotas. Tą bandau išsiaiškinti. O buvo jis šiek tiek žemiau nei dabartinis pėsčiųjų tiltas į Žvėryną.

 7. Tilto vieta yra pažymėta šitame žemėlapiuke punktyru: http://www.vilniusbunkers.narod.ru/img/zie/vingis.gif
  Tiltas greičiausiai buvo demontuotas 1962 m., "Tik 1962 m., kai elektrinėje pradėta kūrenti dujas ir mazutą, „siaurukas“ ir visas anglies ūkis buvo demontuoti." – apie tai buvo išdiskutuota Digerių tunelyje, http://ginklai.net/tunelis/talk/viewtopic.php?t=116

 8. Grippen,
  aš esu linkęs manyti, kad tiltas demontuotas ~1959 m. Jei gerai pamenu, elektrinė imta kūrenti dujomis 1961 m. Šiaip, šitai galėsiu patikslinti. Dėl mazuto taip pat.

  Paskaičiau digerių diskusiją. Visai sudomino, tik kad nieko naujo neatskleidė. Ten dažnai klystama pateikiant faktus. Taip iki galo ir neišsiaiškinama tilto pastatymo data ir pan. Tiesa, senokai diskutuota, tai gal žinios kiek pagausėjo? Kaip dabar laikosi tas forumas? Kaip siauruko tema? Gal plėtojama kur kitur?

  Beje, kiek sugebėjau išsiaiškinti, lenkiško laikotarpio tilto išvaizda kito ne anksčiau nei 1940 m. liepa. Taigi, lieka tarpas 1940 m. liepa-1947 m. Man kol kas įtikinamiausia 1944 m. liepos 7 d.

 9. Dėl Vilniaus elektrinės aprūpinimo kuru gali būtų išsiaiškinti Energetikos muziejuje. Gal net užuominų apie tilto demontavimo datą pavyktų rasti.
  Kuo paremta versija apie tilto išvaizdos pasikeitimą 1944 m.? Wikipedijoje juk aiškiai parašyta, kad Lietuvos Kariuomenės inžinieriai pastatė tiltą 1940 m. – tai cituojama Digerių forume.
  Digerių forumas šiuo metu yra apmiręs – visi reikšmingesni Lietuvos požeminiai objektai jau aplankyti, o tiltų istorijos tyrinėjimas visgi nėra pagrindinis digeriavimo tikslas.

 10. Gripppen,
  Citata apie tai, kad tiltas pastatytas 1940 metais yra iš 1980 m. išleistos A. Stumbro, J. Martusevičiaus ir kt. knygelės „Lietuvos energetika”. Citata ši yra neteisinga ir nepagrįsta. Tiltas pastatytas dešimčia metų anksčiau. Tai patvirtina ir internete sklandantis ~1930 m. Vilniaus žemėlapis. Tikslaus šaltinio kol kas pateikti negaliu. Be to, mano pateikta pirmoji šio įrašo nuotrauka yra datuota 1936 m. kovu. Taigi, jei iki pat 1940 metų liepos mėn. (tai patvirtina mano matyta nuotrauka datuota šiuo laiku) tiltas nebuvo pakitęs, tai įtikinamiausia data, kada jis buvo sunaikintas, man yra 1944 liepos 7 d.
  Nebent jį buvo sunaikinę ar apgadinę 1941 m. nuo vokiečių besitraukiantys sovietai…

 11. Taigi visi sutariam, kad Vingio parko siauruko tiltas buvo pastatytas dar iki 1940 metų. Bet tai nereiškia, kad medinio tilto negalėjo sudeginti kokie želigovskininkai, ir kad LK inžinieriai jo negalėjo atstatyti tais pačiais 1940 metais.
  Gal yra galimybė sukontaktuoti su "Lietuvos Energetika" autoriais ir sužinoti kokiais šaltiniais jie rėmėsi?
  Bandžiau paieškoti tilto 1944 metų vokiečių ortofoto, bet lyg tyčia tiltas vos per plauką nepakliuvo į kadrą :-/
  http://www.rytufrontas.net/e107_plugins/content/content.php?content.52

  Ir, beje, kuo ypatinga 1944 Liepos 7? Kuo ji geresnė ar blogesnės už kitas tų metų Liepos pirmųjų dviejų savaičių dienas?

 12. Grippen,

  1. Sutarkim, kad tiltas buvo pastatytas 1930 m. :)
  2. Tiltą sudeginti, žinoma, galima buvo, bet jei jį kas ir atstatinėjo, tai nebent buvusios Lietuvos kariuomenės inžinieriai, nes 1940 m. liepos pabaigoje Lietuva jau buvo TSRS sudėtyje. O kaip minėjau iki 1940 m. liepos tilto išvaizda nesikeitė.
  3. Kiek man teko bendrauti su „Lietuvos energetikos” autoriais ar bendraautoriais, tai niekas per daug nesigilina iš kur viena ar kita data – išgirsta ji būna tiesiog vartojama ir tiek, neminint šaltinio arba sakant „pats mačiau”. Taip jau yra su energetikos istorikais – tikrai vertų tokio vardo yra kokie du (dabar jau gal tik vienas)(čia mano asmeninė nuomonė).
  4. 1944 m. liepos 7 d. ypatinga tuo, kad greičiausiai tą dieną vokiečiai susprogdino didžiąją dalį Vilniaus pramonės objektų – tiltus, fabrikus, vandentiekio stotis, elektrinę ir t.t.

 13. Būtų įdomu daugiau sužinoti apie 1940 Liepos tilto nuotrauką. Aišku dar įdomiau būtų ją pamatyti :)
  O dėl 1944 m. liepos 7 d. – vargu ar vokiečiai patys būtų jį tada sprogdinę – juk vėliau būtent per Vingio parką pasitraukė į Vakarus. Tik va nerandu informacijos apie tilto būklę vokiečių atsitraukimo metu.

  • Kai vokiečiai sprogdino strateginius objektus, dar nebuvo aišku, pro kur jie tiksliai trauksis. Beje, lenkams vykdant operaciją “Ostra Brama“, bent mano žiniomis, per anksti buvo sunaikintas tik Žaliasis tiltas, visi kiti tiltai turėjo būti susprogdinti prieš pat prasidedant miesto šturmui (tas matoma aerofotografijose), t.y. ne liepos 7 dieną. Toliau, kad per Vingį vokiečiai atsitraukinėjo į vakarus – tiesa, tik traukėsi ne per tą vietą, kurioje stovėjo siauruko tiltas. Šiaurinę Neries dalį ir Viršuliškes rusai užėmė dar liepos 10, o per Nerį vokiečiai kėlėsi (jei tiksliau – perplaukinėjo) naktį iš liepos 12-osios į 13-ąją pietvakarių kryptimi.

 14. Dėl VE aprūpinimo kuru galiu pasakyti, kad jau 1956 m. jį nebuvo galimybės gabenti geležinkeliu, nes tais metais buvo išardytas ruožas nuo Gerosios Vilties gatvės iki tada dar planuotos statyti Vingio parko Estrados. Be to nepamirškime, kad jau nuo 1951 m. po truputi veiktė VE-2.

 15. Juo labiau, svarbu prisiminti, kad 1958 m. Vingio tiltas buvo labai stipriai apgadintas pavasarinio potvynio ir po jo jis nebebuvo remontuotas. Be to, A. Luchtanas minėjo, kad 1959 m. tiltas jau buvo avarinis.

 16. Vakar tūlas VanagaS, senojoje mano tinklaraščio sistemoje http://mylimas-vilnius.blogspot.com/ paliko komentarą prie šio straipsnio, kurį cituoju čia. Dėl faktinių pastebėjimų nematau reikalo ginčytis, tik mielai sužinočių jų šaltinį, bet dėl gramatikos ir tono (gal vietom mano blogai suprasto) – nusišypsojau :)

  “VanagaS rašė…

  Šilo tiltą 1944 liepą susprokdino Wermachto kariai, nes prie tilto buvo įrengtas gynybos postas ir kia jis neatlaikė RA puolimo, susprokdino tiltą ir toliau Antakalnio gatve traukėsi link centro.

  Vingio parko siaurukas VISIŠKAI netiko vokiečių atsitraukimui iš parko, nes atsitraukus per jį patenki į Karoliniškių kalvas,kuriomis nepatogu trauktis, be to ta kryptis yra visiškai priešinga numatytam vokiečių traukimuisi. Wermachto daliniai traukėsi pasroviui iš parko. Dalis traukėsi tuo pačiu krantu, dalis forsavo upę (be to upė ten sekli).

  Penktadienis, 2009, Rugsėjo 4 23.13“

  “VanagaS rašė…

  * PATAISAI: “Vingio parko siauruko tiltas VISIŠKAI netiko vokiečių atsitraukimui“

  Penktadienis, 2009, Rugsėjo 4 23.15″

 17. Klausimas pusiau į temą – kur internete galima rasti tą NAC archyvą? Dėkui.

 18. Tamsta Kept, nelabai supratau minties Jūsų apstebėjime. Prašom detaliau :) Dėkui

 19. Mintis paprasta.
  Pilnai sutinku su Jūsų pastebėjimais apie vokiečių traukimąsi, todėl jų ginčyti reikalo, kaip ir, nėra. Tiesiog būtų įdomu sužinoti šių faktų šaltinį.
  O nusišypsojau dėl žodžio „PATAISAI” :)

 20. Gramatika ir tonas 2ia ne prie ko ;) Jokio kokio nors neaiškaus tono mano žodžiuose nėra ir nebuvo. Tad labia keista,kaip galima įžvelgt kažkokį keistą toną :)
  O klaidos atsirado per skubėjimą. Todėl ir parašiau pataisymą,kur irgi per skubėjimą vietoj “PATAISA“ gavosi “PATAISAi“. Simple ;)

  O šaltinių yra daug: žemėlapiai, žmonių pasakojimai, bedravimas su istorikais, asmeninis reljefo tyrinėjimas,pagaliau darbas su MD ;)

 21. Tilto pabaiga dar įdomesnė. Mano gero prieteliaus tėvas buvo inžinierius. Jis turėjo atlikti to tilto ekspertizę po pažeidimų. O pažeidimai įvyko, kai pavasarį buvo sprogdinami ledai, tai ar užnešė ar kaip ir pasisprogdino. Nusprendė nugriauti. Metų neatsimenu, sept. deš. pradžia? Jei bus besidominčių – galėsiu sužinoti tiksliai. Ta vieta dar įdomi tuo, kad netoli nuo ant šlaito buvo didelis slidžių tramplinas su nusileidimu į Neries pusę. Čia irgi septintas dešimtmetis. Dabar ten nieko neliko nė žymės.

 22. Patikslinu. GJ ( 1942 m. gim., dabar žymus mokslininkas ) – Žvėryno gyventojas patvirtino, kad pavasario polaidžio metu ledai kareivių buvo sprogdinami. Metami (???) kažkokie sprogmenys, uždegant sprogdiklį??? Vienas sprogo ant lyties po tiltu ir jį pažeidė. JA ( 1950 m. gim. ) Čiurlionio g. gyventojas pasakoja, kad sprogdinimai buvo girdėti ir naktį. GJ tėvelis- inžinierius atliko tilto ekspertizę. GJ, dar būdamas moksleiviu, pats gręžė bandomuosius gręžinius į medines tilto konstrukcijas. Metų tiksliai neprisimena, tik detales. Faktas, kad tiltas buvo medinis ir jo eksploatavimas uždraustas iki 1958 m. Kada tiksliai tiltas nugriautas, GJ tiksliai neprisimena, bet lygtai, dar kelis metus stovėjo. Dar įdomus faktas – traukinukas veždavęs anglis į elektrinę prie Neries prieš pakilimą ( Karoliniškių šlaito pusėje ten dabar išlikęs pylimas) sulėtėdavo. Tada vaikai ( tame tape ir GJ) užšokdavo į traukinuką ir juo važinėdavosi…

 23. Vingio tiltas sudegė 1944 m. liepos 9 d. ( pagal NARA aerofotonuotraukas). Liepos 11 jau nebuvo likę nė žymės. Vokiečiai bėgo iš Vilniaus ir kėlėsi naktį iš 12 į 13 liepos 84.2 tšk dviejose vietose. Buvo ištempti penki lynai. Galėjo kažkas keltis ir šio tilto vietoje: praeitą vasarą buvo atvažiavę du vokiečių senukai – žuvusių Vilniuje palikuonys. Čia Žvėryno pusėje paupėje ieškojo mūrinio pastato.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: