Skip navigation

Šiandien kažkokia citatų diena. Tad, prisiminęs vieną įdomią frazę nusprendžiau paklausti ir Jūsų nuomonės senu, bet vis dar opiu ir atsakymo neturinčiu klausimu.

Visai neseniai Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministras Radosławas Sikorskis pareiškė gan karčią Lietuvai mintį, kad, cituoju,

Litwa uważa, że Polska okupowała Wilno przed wojną, a my tak nie uważamy.

(Lietuva mano, kad mes tarpukariu okupavome Vilnių, o mes taip nemanome.)

Paklausiu labai tiesmukai – o kaip manote Jūs?

DĖMESIO! Svetainė persikėlė į naują vietą – mylimasvilnius.lt.

Reklama

23 Comments

 1. Įdomu, kas tas vienas, prabalsavęs, kad neokupavo? Galėjo parašyt komentarą ir paaiškint tokią savo nuomonę. :) Visada įdomu išgirst oponento argumentus.

 2. Žinai, kartais ir aš imu dvejoti – tai okupavo lenkai Vilnių ar ne?..
  Manau balsavimo rezultatai tiesiogiai susiję su skaitytojų tautybe. Tikras ir, sakyčiau, teisingas lenkas niekada nesakys, kad Vilnius buvo okupuotas. Jis sakys, kad „Vilnius tiesiog buvo gelbėtas dėl teisingo Mūsų Abiejų Tautų reikalo”. Neteisingas lenkas sakys „kad Vilnių įkūrė slavai ir jis visada buvo lenkiškas”.
  Lietuvis gi, neteisingas, sakys, kad „Vilnius buvo okupuotas ir taškas. Ir nebuvo čia niekada jokios rusų, gudų, žydų ar lenkų kultūros”. Teisingas lietuvis gi, teigs, kad „buvo tos skirtingos Vilniaus kultūros, buvo jos negražiai iš Vilniaus išvalytos, kad nesutapo lenkų ir lietuvių požiūriai apie Mūsų tautas ir jų tarpusavio santykius, bet jei Vilnius būtų nuo pat 1918 m. mūsų – visi būtumėm čia, ir apskritai, gražiai sugyvenę”.

 3. Galima pritart ir teisingo lenko, ir teisingo lietuvio nuomonei. :)
  Teko skaityt, kad vilniečiai užpyko ant lietuvių valdžios, nes ji pasitraukė iš Vilniaus ir nieko nedarė dėl Vilniaus gynimo nuo bolševikų – patys vilniečiai organizavo savigynos dalinius. Vėliau jau 1919.04.19-21 Vilnių iš “raudonųjų“ atmušė reguliari lenkų kariuomenė, taip kad lenkai Vilniaus klausimu turi svarų argumentą – “Vilnius priklausė tiems, kuriems jis buvo svarbus ir reikalingas ne tik kalbose“. Aišku galima ginčytis, ar Lietuva turėjo resursų išlaikyti arba atmušti Vilnių iš “raudonųjų“…

  • Gal pameni, kur apie tai skaitei?

   • Apie tai, kad vilniečiai pyko ant Lietuvos valdžios už tai, kad negynė Vilniaus? Nepamenu… Gal kokiame straipsnyje internete, gal knygoje “Missa Vilnensis“…

   • Šiandien pavarčiau “Missa Vilnensis“, Tomo Venclovos “Vilnius“, Normano Davieso “Lenkijos istorijos“ II-ąjį tomą, bet deja… Gal tai išgirdau “Amžių šešėliuose“, gal kokiam žurnale ar laikraštyje perskaičiau… Rinkti reikia tokius įdomius faktelius, bet tuo metu nepagalvojau.

 4. Dėl balsavimo – gal netyčia koks szhaman’as tavo bloge lankosi? :)

 5. Paskaicius komentarus, iskart pagalvojau, kad atsakymas i klausima, kas tas 1 gali buti szamanas :))))

 6. Kol kas dar nesimato. Bet visko gali būti :)

 7. Dadi,
  Vilniu ir LDK pietines zemes nuo rusu bosheviko Tuchacevskio atmuse generolas Giniotas-Pilsudskis.
  Jo visa gimine kilusi is Zemaitijos. Tevas po 1864m sukilimo atsikele is Silales i Zulavu dvara prie Pabrades kur busimasis marshalas ir gime.
  Sudegus dvarui seima persikele i Vilniu.
  Jis ir jo zmona kalbejo lietuviskai. Jam priklauso posakiai “Jestem litwinem“ ir “Litwin to najlepsij Polak“. Savo sirdi liepe palaidoti Vilniuje.
  Sieke atkurti Didziaja LDK.

  Zeligovskis taip pat kalbejo lietuviskai.

  Tai kokia gi cia okupacija?

  Lietuviu gen. Zukausko daliniai 1919m kartus su Zeligovskio isvijo bolshevikus pro Daugpili. Po to visi draugiskai nukeliavo kas sau.
  Antilenkiska isterija buvo kurstoma tautininku Smetonos, o finansuojama rusu (is dabar).

  • Gediminai,
   tai jie buvo lietuviai ar litvinai?

 8. Gediminai, nieko naujo čia nepapasakojai.
  OK, Pilsudskio kilmė – lietuviška (dar kiečiau – žemaitiška, tsakant “creme de la creme“ ;)), jis pats laikė save lietuviu, mokėjo lietuviškai (dėl Želigovskio kilmės nieko nesu girdėjęs, o lietuviškai ir jis gal mokėjo), bet ką tai keičia? Du lietuviai Juzė ir Liucijus Vilnių atėmė iš Lietuvos ir prijungė prie Lenkijos – ot tai pokštas… Net jei kalbėt apie ATR atkūrimą (tiek lenkų, tiek ir kai kurių lietuvių to meto “idee fixe“), nereiktų pamiršt, kad ir ATR laikais Vilnius buvo LDK, o ne Lenkijos miestas.

 9. Sutinku su A.Bumblausko nuomone siuo klausimu – tai buvo pilietinis konfliktas. Vieni norejo atsatyti prarasta valstybe, kiti – sukurti nauja.
  Abi puses buvo remiamos isores jegu.
  Yra tu ivykiu dalyvio AA Skeberos atsiminimai http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/57787
  is kuriu, jei ismestumei propagandine aprasytojo dali, gautusi kad konflikto kaip ir nebuvo.
  Lietuviai patys sustojo zygyje i Vilniu, o lenkai zygyje i Lietuva.
  Del “1920m. lenku planuoto perversmo“ irgi nera jokiu saltiniu ar irodymu, isskyrus apie 120 suimtuju pagal vienos moteriskes “liudijima“.

  • Turbūt Skebėros atsiminimai – pats nerimčiausias šaltinis, kokį tik galima įsivaizduoti… ;) Skiedė senukas net apsiputojęs. :D
   Ir lenkai taip jau patys ir sustojo pakeliui į Vakarų Lietuvą. ;)

 10. Del “litwin“ ir “lietuvio“ reiketu atskiros diskusijos.
  Pirmasis Pilsudskio supratimu turbut g.b. zmogus pvz. gimes Ukrainoj, gyvenantis kur prie Gardino, snekantis lenkiskai ir laikantis save LDK pilieciu.
  Antrojo apibrezimas labiau isplaukes.
  Ar pirmos kartos emigrantas gyvenantis pvz. Airijoj ir kalbantis angliskai – vis dar lietuvis? O jo vaikai turintys LT pasa arba ne?
  Ar kniazius is Kedainiu labiau lietuvis, nei USA lietuviu sokiu ansamblio nariai, neretai nesnekantys lietuviskai?
  Manau viskas priklauso nuo to kuo jautiesi ir kuo save prisistatai kitiems

 11. Arvydas Damijonaitis, INFORMACIJA: “Tikrų lenkų”,tomaševskių antilietuviška provokacinė “politika” yra
  aplaistyta lietuvių krauju:
  Širvintų rajono Draučių kaime 1998m
  vasario 15 d “tikras lenkas” L.ZAVISTONOVIČ dviem medžiokliniais
  šautuvais sušaudė kaimynus,dešimt lietuvių ūkininkų su
  vaikais;
  Neapykantą,primityvų antilietuvišką fanatizmą skatina Lietuvos įstatymų
  nepaisymas kai kuriuose Rytų Lietuvos miesteliuose ir kaimuose
  (pavyzdžiui,užrašai okupacine lenkų kalba).
  Lietuvos teritorijoje būtina užtikrinti Lietuvos įstatymų veikimą.

  • Neapykantą ir primityvų antipilietišką fanatizmą skatina tokie pasisakymai kaip tamstos, ir psichiškai nesveikų žmonių darbų priskyrimas visai tautai.
   Pasikartosiu. Tai, kad nemokame pateikti lietuvybės įdomiai ir patraukliai savo valstybės piliečiams – mūsų pačių problema.

 12. GINESO rekordas: INFORMACIJA: Lietuvių kilmės “tuteišių“ lenkinimas lenkiškose ( lietuvių išlaikomose ) mokyklose – galima registruoti didžiausios kvailystės Gineso rekordu.
  Buvusių okupantų privilegijos stebina pasaulį. Lietuva išlaiko apie 100 lenkiškų mokyklų,kuriose lietuvių kilmės tuteišai mokomi lenkų kalbos,lenkinami..Lenkiškas mokyklas privalo išlaikyti lenkų bendruomenė. Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos,nes lenkai turi savo valstybę.Lietuvoje yra karaimų ir totorių tautinės mažumos,rusų,lenkų,žydų bendruomenės.To nesuvokia prezidentūra,ministrai.. Lenkiškų,rusiškų mokyklų finansavimas iš valstybės biudžeto – okupacijos paveldas..Lietuvių kilmės tuteišių klastingas lenkinimas yra dalies lietuviško genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė,o tai prieštarauja Dievo valiai.

  • Labiausiai „patiko” pareiškimas, kad kalba naikina genofondą. Nejuokinkit pasaulio.

 13. Nesuprantu tik vieno jei Vilnius priklase Lietuvai, kam tada 1939 metais Lietuva Vilniuje isteige savo konsulata?

  • Kada konsulatas buvo įsteigtas? Gal galite nurodyti šaltinį, kur apie tai rašoma daugiau?
   Kol kas galiu atsakyti tik tiek, kad Vilnius Lietuvai perėjo tik 1939 m. spalį. Iki rugsėjo vidurio tai buvo Lenkijos miestas, po 1938 m. ultimatumo Lietuvos pripažintas Lenkijos dalimi. Nors Konstitucijoje išlikęs Lietuvos sostine. Taigi, manau dėl to.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: